مشروح نشست خبري نمايشگاه صنعت برق/ طرح تشويقي وزارت نيرو براي سرمايه گذاران بخش انرژي هاي نو

مشروح نشست خبري نمايشگاه صنعت برق/ طرح تشويقي وزارت نيرو براي سرمايه گذاران بخش انرژي هاي نو

1395/3/6 1887 0

مشروح نشست خبري نمايشگاه صنعت برق/ طرح تشويقي وزارت نيرو براي سرمايه گذاران بخش انرژي هاي نو

موضوع انرژی های نو به سرمایه گذاری های زیادی نیاز دارد اما متاسفانه سرمایه‌گذاری در برخی شاخه های انرژی‌های پاک برای تولیدکنندگان مقرون به صرفه نیست و این امر سبب عدم حضور بسیاری از تولیدکنندگان در این عرصه شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان گفت: کشور باید به سمت کوچک سازی منابع تولید و تعذیه و استفاده از فناوری‌ها و تکنولوژی‌های روز دنیا حرکت کند.
به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، حمیدرضا پیرپیران در نشست خبری هشتمین نمایشگاه دو سالانه صنعت برق اصفهان با اشاره به اینکه هوشمند سازی و مانیتورینگ خدمات اداره برق استان اصفهان یکی از دغدغه های مهم این مجموعه است، افزود: در حال حاضر 90 درصد خدمات در این بخش به صورت غیر حضوری ارائه می‌شود.
وی افزایش کیفیت تولید و تولید پایدار را یکی از اصلی‌ترین نیازهای تولید برق در کشور عنوان کرد و ادامه داد: موضوع انرژی های نو به سرمایه گذاری های زیادی نیاز دارد اما متاسفانه سرمایه‌گذاری در برخی شاخه های انرژی‌های پاک برای تولیدکنندگان مقرون به صرفه نیست و این امر سبب عدم حضور بسیاری از تولیدکنندگان در این عرصه شده است.
مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان بیان داشت: در کشورهای اروپایی از محل کاهش مصرف برق، 40 درصد برق برای سال آینده ذخیره می‌شود و این در حالی است که در ایران هر ساله با افزایش مصرف روبرو هستیم.
وی تصریح کرد: باید توجه داشت که جریمه‌های بالا راهکار کاهش مصرف برق نیست و در این زمینه باید به ایجاد زیرساخت‌های مناسب و استاندارد رو آورد.
پیرپیران در خصوص طرح تشویقی وزارت نیرو برای حمایت از تولیدکنندگان صنعت برق و سرمایه گذاران انرژی های نو نیز بیان داشت: وزارت نیرو خرید انرژی با اعداد قابل توجهی را در دستور کار قرار داده و همچنین تسهیلات ویژه ای را برای سرمایه گذاران این بخش در نظر گرفته است.
فاصله 20 برابری در شاخص شدت انرژی
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه حوزه استان اصفهان بالغ بر یک میلیون و 350 هزار نفر مشترک دارد، گفت: 38 درصد از مشتریان برق استان را صنعتگران تشکیل می دهند.
حمید علاقه‌مندان افزود: متأسفانه شاخص شدت انرژی در صنایع کشور 10 تا 20 برابر میزان جهانی است و ما باید از ظرفیت هایی که به وسیله همین نمایشگاه ها ایجاد می شود برای بهبود این وضعیت استفاده کنیم.
وی درباره فاصله کشور از استانداردهای جهانی در توزیع برق اظهار داشت: برای تولید و توزیع با کیفیت به تجهیزات با کیفیت، طراحی شبکه‌ها و مهندسی و حوزه‌های بهره‌برداری نیاز است.
صنایع استان، مصرف کنندگان بزرگ
همچنین مدیرعامل برق منطقه‌ای استان اصفهان گفت: 10 درصد برق کشور در اصفهان تولید و توزیع می‌شود و همچنین امکان ارائه خدمات مهندسی برق در استان اصفهان به متقاضیان و به ویژه صنایع با استفاده از ظرفیت دانشگاه های این استان وجود دارد.
رسول موسی رضایی با اشاره به این که حتی روستاهای زیر 20 نفر خانوار استان نیز برق رسانی شده اند، افزود: بیش از 60 درصد  برق استان اصفهان در صنایع مصرف می‌شود.
وی به وجود مجهزترین پایگاه تست و ساخت دکل در استان اصفهان اشاره کرد و افزود: با توجه به مجموع این ظرفیت ها استان اصفهان می تواند در صنعت برق با کشورهای منطقه رقابت کند.
مدیرعامل برق منطقه‌ای استان اصفهان با اشاره به راه‌اندازی بیش از هفت پست انتقال برق 400 کیلو واتی در استان اصفهان، تأکید کرد: تمام توان موجود برای پاسخگویی به نیاز صنایع به کار گرفته شده است.
وی اعلام کرد: در استان اصفهان سالانه 300 ساعت اوج مصرف برق را شاهد هستیم که در بازه زمانی 15 خرداد تا پایان شهریور اتفاق می‌افتد، در صورتی که از طریق کاهش مصرف برق در صنایع، حفظ جریان برق در مدار صورت خواهد گرفت و ساعات اوج مصرف سپری خواهد شد. از این رو باید فرهنگ سازی لازم برای صنعتگران و مردم از طریق همین نمایشگاه ها صورت گیرد.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر